3.kolo

V uplynulém týdnu proběhla v TV reportáž o výrobe českých perliček..... do dávné historie korálků ze světa jsme se již podívali, komponentem jsme si lámali hlavu ted a já bych se nyní zaměřila na právě zmíněnou výrobu českého rokajl, který je i ve světe velmi oblíbený. 
Světově jedinečná tradice sklářského a bižuterního řemesla na Jablonecku sahá až hluboko do 16. století, kdy v tamním Mšeně vznikla první sklářská huť. 

Výroba perlí ve formě skleněných válečků, sekaných z barevných tyčinek má kořeny již v roce 1500 v italských Benátkách. Odtud postupně přešla do severních Čech, kde byla zdokonalována a dovedena do světové proslulosti, unikátní šíře sortimentu i kvality. Zásadní rozmach výroby skla a skleněných komponentů na Jablonecku nastal zejména v druhé polovině 19. století – z Jablonce nad Nisou se během několika let stává světové centrum výroby a prodeje skla a bižuterie. Počátkem 20. století už sídlí v Jablonci na 130 exportních domů. Sklářský a bižuterní průmysl zaměstnává tisíce lidí z regionu. Přes mnohé peripetie v průběhu 20. století si tento průmysl udržel své výjimečné místo na světových trzích a výroba a rozvoj tradičního sortimentu jabloneckého zboží úspěšně pokračuje i v novém tisíciletí.
 
Toto byl kousek historie pujčený z webu www.preciosa-ornela.com ..... Málokdo ale ví, že Preciosa není jen značka rokajlu a perliček všeobecně. Za zmínku stojí krásné lustry, kterými je Preciosa známá, výrobou skleněných zátek, broušených figurek..... Preciosu tvoří nekolik pod odnoží ..... a celá ta skupina se jmenuje PRECIOSA GROUP ... a mě zajímá ....
 

Kdy (celé datum) vznikla firma Preciosa Ornela, a.s a stala se součástí Preciosa Group ??? (Preciosa Ornela převzala výrobu a prodej Perle a sklo Jablonex)

 
odpovědi posílejte do páteční půlnoci 26.9.2014 na email koralkovekouzleni@email.cz
 
Hodně štěstí ;)