Začínáme korálkovat

Poprvé ;-)

Zrovna mi byla položena otázka co si pořídit, když chci začít tvořit s korálky a vnuklo mi to myšlenku o tom napsat pár slov :-) Respektive vám popíšu jak jsem s korálkama začala já, co si pořídila hned, co časem a čím jsem začínala :-)

 

Pokud pominu své dětské začátky 3D zvířátek a prvního krokodýlka a korálkové stromy, moje korálková éra začala u šitého 3D trojúhelníku.. V tu dobu jsem ale nevěděla že existuje nit na korálkování, že jsou i jehly co projdou maličkými korálky a že ty maličké korálky se jmenují rokajl :D.... TAkže jsem začala sbírat informace a s radostí je předám dál :-)

 

Pokud se vám zalíbili obšívané kuličky, síté dutinky, obšívané kameny a rivolky a chcete se to naučit dávám pár rad co na to nejdříve nakoupit a co se začít učit...

 

V prvé řadě bych zainvestovala do trošku kvalitnějšího rokajlu.... Nemusí to být zrovna ten nej Japonský. Postačí úplně hravě Jablonecká Preciosa.. Já s ní šiju všechno.. je cenově dostupná a vcelku pravidelná... Doporučuji velikost 10/0 nebo 11/0 pro většinu šití, pak se vám bude hodit i o trošku vetší rokajl ( pro obšívání čehokoliv se používají dve velikosti rokajlu) vetší pořidte tak 8/0 nebo 7/0 ...... Pro začatek to stačí... časem až se trošičku rozešijete, můžete si pořídit i jinačí velikosti.

Poté to chce rozhodně Nymo nit ze začatku stačí černá a smetanová.. Nedoporučuji bílou, místo ní kupte opravdu smetanovou.. Bílá je pak celkem dost vidět. Kupuji velikost B a jehlu na rokajlové korálky... Já šiji 10cm jehlou, nebo 5 cm.... myslím, že pro začatky je 5 cm ideální ;-) Málokdo, tak jako já, šije 10 cm jehlou. Já s ní začínala a nedám na ní dopustit... šiji s ní všechno, i kdyžř nekde jsem se dočetla, že se s ní nešije nejlépe ;-) Mě zase vadí ty pidi jehly, které ani necítím v ruce :)

 

Pak ještě pár komponentů - zapínání  , naušnicové komponenty  a spojovací kroužky 

 

 

Pokud tohle všechno máme můžeme se směle pustit do toto :-)

 

Jestli vás zaujali šité šperky a různé věcičky, budete se muset v prvé řadě naučit pár zakladních stehů.. Hlavně Peyote a Herringbone... Od nich se pak vetšina věcí odvíjí dále.. Tady u mě na stránkách najdete na tyto stehy návody. Myslím ,že jsou srozumitené a nebudete mít problém... Nevzdávejte se hned po prvním neuspěchu... Nic nejde hned.. TAkže radím trpělivost a zkoušet a zkoušet a zkoušet... Já svůj první 3D trojúhelník šila na vlasec, bez jehly a bez jakékoliv znalosti Peyote stehu :D a došila jsem ho ;-) Takže věřte že to jde... Neberte si hned velké sousto, žádný učený z nebe nespadl.... Takže se opravdu naučte jen zakladní steh jako první věc...

 

Jak zvládnete tohle, ostatní už pujde o něco lépe.... obšívání kabošonů, dutinky, kuličky a spousta dalších krásných věcí.. Držím palce a přeji pevné nervy v začátcích ;-) Ale veřte že to stojí za to ;-)